Combined Shape
Erken Uyanmak Sizi Daha Mutlu Eder mi?

Gününüzü daha enerjik geçirmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise sabahları erken kalkmayı bir deneyin! Yapılan araştırmalara göre, sabahları erken uyanmak kişileri hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiliyor. Peki ya bu etkiler neler? Gelin birlikte erken uyanmanın faydalarına bir göz atalım!

erken uyanmak

Erken uyanmak düzenli bir hayatı da beraberinde getirir

Erken uyanan kişiler, geç uyananlara göre daha düzenli bir yaşam tarzına sahip olur. Aslında bu pek de şaşırtıcı değildir. Yapılacak işlerin yetişmemesi, yorgunluk ve isteksiz bir ruh hali tabii ki gün içindeki aktiviteleri olumsuz etkileyecek ve yeterince verimli olamayacaksınız. Ancak, 7-8 saat gibi yeterli bir miktarda uyuduktan sonra sabah erken kalkmak sizi otomatik olarak daha zinde hissettirecek. Üstelik yapılması gerekenleri yetiştirmek, e-postaları aceleyle okumamak, kendiniz için hazırlayacağınız enfes bir kahvaltı için daima zamanınız olacak. Evet, erken saatlerde uyanmak başta kulağa korkutucu gelebilir. Ancak bu düzeni oturttuktan sonra 24 saat artık size daha uzun gelecek!

Sabah sporu ile daha zinde hissedersiniz

Sabahları erken uyandığınızda hem kendinize hem de yapmanız gereken işlere zaman ayırabilirsiniz. Sabah egzersizi de kendiniz için yapacağınız güzel bir yatırım. Sizi daha dinç hissettirecek bu egzersizler hem daha fit bir görünüme sahip olmanıza hem de mutlu olmanıza destek olacak. Bir düşünün, sabah sporundan sonra nasıl hissediyorsunuz / hissediyordunuz? Cevabınızın “çok daha mutlu ve enerjik!” olduğunu duyar gibiyiz. Evet, bu bir tesadüf değil. Yapılan araştırmalar, egzersizlerin mutluluk hormonu olarak tanımlanan endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Üstelik artık tüm bunlar için bir spor salonuna veya dışarı çıkmaya ihtiyacınız yok. Siz de aşağıdaki linklerden ev konforunda dijital antrenör desteği veren DeepSport’u indirerek doğru bir şekilde spor yapabilirsiniz!

Daha sağlıklı beslenirsiniz

Geç uyuyan kişiler geceleri acıkma ihtimalleri yüksek olduğundan ve çoğu zaman buna karşı koyamayacaklarından daha fazla yemek yeme eğilimindedir. Geç uyanmak hem geç uyumanın verdiği açlık ile gece yemek hem de öğün atlama, kahvaltı edecek zamanı olmama gibi nedenlerle kilo problemlerini ortaya çıkaracaktır. Ancak kendinize kahvaltı için zaman ayırdığınızda hem koşuşturmasız hem de daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş olursunuz. Bu sürdürülebilirse tüm gününüzü de etkileyecek ve dengeli beslendiğiniz bir gün geçireceksiniz. Tabii bunu bir yaşam tarzı haline getirmek de mümkün!

erken uyanmak

Kendinize vakit ayırabilirsiniz

Kendinize vakit ayırmak kimi zaman cilt bakımı yapmak, dizi izlemek, meditasyon yapmak veya bir fincan kahve içmek şeklinde dahi olabilir. Çoğu zaman “me time” olarak da karşımıza çıkan bu terim, tüm sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp gerçekten canınız o an ne istiyorsa onu yapmak şeklinde açıklanabilir.

Bu, kulağa iyi gelse de zihninizde dolanan işler olduğunda pek de keyifli geçmeyecektir. Yaptığınız şey her ne ise mindful (dikkatli, odaklanmış) bir şekilde yapamayacaksınız ve aklınız daima işlerinizde kalacak. Bu nedenle aslında kendiniz için yaptıklarınızdan da zevk almayacaksınız. Bir diğer senaryo ise geç uyanıp sadece işlerinizi yetiştirebilmek. Ancak bu, motivasyonunuzu düşürecek ve hayattan aldığınız keyfi düşürecektir. Bu nedenle erkenden uyanıp hem işlerinizi yetiştirdiğiniz hem de kendinize zaman ayırdığınız bir yaşam tarzı sizi çok daha mutlu edecektir.

Sevdiklerinizle daha rahat vakit geçirebilirsiniz

Günlük koşuşturmada ihmal edilen bir diğer şey de sevdiklerimiz oluyor. Güne geç başlayarak yapmanız gereken işleri ve sorumluluklarınızı daha kısıtlı bir zamana sığdırmaya çalışıyorsunuz. Durum böyle olunca ödün vereceğiniz ilk yer kimi zaman kendiniz veya sevdikleriniz oluyor. Yine de erken uyanarak dolayısıyla günü daha uzun yaşayarak aileniz, arkadaşlarınız veya varsa evcil hayvanınız ile zaman geçirebileceksiniz. Üstelik bu tarz aktiviteler sizi daha mutlu hissettirecek. Sevdiklerinize vakit ayırırken görevlerinizin de aksamadığını gördüğünüzde hem yaptığınız işte daha motive olacaksınız hem de hayatınız sadece mesleğinizden ibaret olmayacak!

Depresyon riskini düşürür

Yukarıda maddelediğimiz tüm başlıklar aslında sizin daha mutlu, huzurlu ve enerjik hissetmenize katkı sağlıyor. Durum böyle olunca, erken uyanmanın depresyon riskini azalttığını söylemek çok da şaşırtıcı olmaz. Hissettiğiniz olumlu duygular, işlerinizi yetiştirebilmenin rahatlığı ve kendinize ayırdığınız kıymetli vakitler otomatik olarak sizi daha iyi hissettirecek. Bu da hem daha optimist bir tutumu beraberinde getirecektir. Bakış açınızı bu yönde değiştirmeniz de daha keyifli bir yaşam sürmenize yardımcı olacak!

Ani Nalyan

 

Yoksa sen hala DeepSport’u indirmedin mi? Sporun yeni haline aşağıdaki linklerden hemen ulaşabilirsin!

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deepsport.exercise.demo

App Store: https://apps.apple.com/tr/app/deepsport-fitness-antren%C3%B6r%C3%BC/id1594729056?l=tr#?platform=iphone  

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız.

Sporun Uyku Bozukluğu Üzerine Etkisi

Kimi için bir tutku, kimi için ise sancılı bir süreç olan uyku, insan hayatında oldukça...

Devamını Oku

Kilo Verme Sürecini Yavaşlatan 5 Etken

Kilo verme süreci kimi zaman sancılı geçer. Kalori açığı oluşturuyor ve egzersiz yapıyor olsanız dahi,...

Devamını Oku

Sign up for the e-bulletin! Be aware of the news coming from DeepSport.

[mc4wp_form id="537"]