Combined Shape
4 Madde ile Evde Spor Yaparken Doğru Kıyafet Seçimi

Pandemi ile hayatımızda birçok değişiklik yaşadık. Hijyen konusu hiç olmadığı kadar önem kazandı ve kuşkusuz bu durum alışkanlıklarımızı da etkiledi. Belirli bir spor rutini olan kişiler dahi spor salonlarına gitmekten çekinir oldu. Havanın soğumasıyla dışarıda yapılan yürüyüşler de kısıtlandı. Durum böyle olunca, bu kişiler çareyi evlerinde spor yapmakta buldu. Ancak bu, şu anda en güvenilir seçenek olsa da dikkat edilmesi gereken birtakım konuları da ortaya çıkarttı. Bu konulardan biri de spora uygun kıyafetin seçilmesi oldu. Sporda doğru kıyafet seçiminin bu kadar önemli olduğunu düşünmüyor olabilirsin. Ancak, bunun hem yaptığın sporun verimini hem de psikolojini etkilediğini öğrendiğinde fikrin değişebilir. Öyleyse, yazının detaylarına geçelim.

1. Doğru kıyafet seçimi spor esnasında herhangi bir sakatlanma olasılığını azaltır.

evde spor yaparken doğru kıyafet seçimi

Spor yaparken içerisinde rahat hissedeceğimiz kıyafetleri tercih ederiz. Ancak, aşırı bol giysiler, egzersiz esnasında kolunuza ya da bacağınıza takılırsa burkulmalara yol açabilir. Bunun tam tersi, giysilerinizin çok dar olması da nabzın artmasıyla birlikte vücudunuzu daha çok sıkacak ve nefes alışveriş düzenini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle spor esnasında kullanmak için tercih edeceğin kıyafetin bir beden büyük olması gayet yeterli olacaktır.

Ancak bu durumun alt giyim için geçerli olmadığını unutmamalısınız. Spor sırasında giyeceğiniz alt giyimin esnek ve hareket kolaylığı sağlayacak tayt, şort ya da eşofmanlardan oluşmasına ve bunların tam bedeninde olması gerektiğine dikkat edin.

 

2. Spor sırasında kullanacağın giysilerin vücudunu çok açık bırakmayacak kıyafetlerden oluştuğundan emin ol

Burda amacımız asla sana ahlaki bir tavsiye vermek değil. Vücudumuz, kıyafetlerimiz olmadığında kendini ısıtmak için ekstra enerji harcama eğilimindedir. Zaten egzersiz sırasında artan nabzın vücut sıcaklığını artıracak. Bir de üstüne vücudunun açık yerleri kendini ısıtmaya çalışırsa egzersizinin 10.dakikasında bir hayli terleyeceksin. Bu da performansını olumsuz yönde etkileyecek. Bu nedenle sporcu sütyenine ek olarak üzerine giyeceğin ince, hava alan ve teri emen dokudan bir t-shirt bu dengeyi sağlamana yardımcı olacak.

 

3. Pijamayla ya da eski kıyafetlerinle spor yapma

Evde spor yapmak, salonların aksine çok daha fazla motivasyon gerektiriyor. Özellikle kış aylarına girmemizle birlikte spordan ziyade battaniyenin altında vakit geçirmek daha cazip gelebiliyor. Ancak sen bütün çeldirici etmenlere rağmen spor yapmaya karar verdiysen, şu andaki motivasyonunu sürekli tutabilmen adına doğru kıyafet seçimi konusunda sana birkaç önerimiz var.

Eğer spor yapmakta kararlıysan ona göre giyinmen gerektiğini unutmamalısın. Öncelikle saçını güzelce toplayarak spor hazırlığına başlayabilirsin. Ardından, seni motive etmesi için seçeceğin kıyafetleri güzelce kombinleyebilirsin. Alt ve üst tercihlerinin uyumsuz olması veya rengi solmuş, yırtık giysilerini tercih etmeni önermiyoruz. Bu noktada asıl amaç aynadaki görüntünün seni spora motive etmesi olmalı. Bu nedenle motivasyonun gerçekten çok küçük şeylere bağlı olduğunu unutma ve detaylara önem ver. Çünkü, motivasyonun detaylara bağlı olması da hem kazanılması hem de kaybedilmesinin çok kolay olduğu anlamına geliyor. Tam da bu nedenle seni motive edici kıyafetleri seçmen gerektiğini unutma. Belki bir renk veya bir desen. Seni neler motive ediyor? Doğru kıyafet seçimini de göz önünde bulundurarak bunları keşfet!

 

4. Ayakkabı seçimi sandığından çok daha fazlası

evde spor yaparken doğru kıyafet seçimi - ayakkabı

“Evde spor yaparken ayakkabı giymeme gerek mi var?” diye düşünebilirsin. Ancak bu da doğru kıyafet seçimi kapsamında dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Evde ayakkabı ile spor yapman gerekir. Bunun iki sebebi vardır. Bunlardan ilki, spor ayakkabının vücut ağarlığının ayak tabanına yaptığı baskıyı azalttığıdır. İkincisi ise, spor ayakkabı giyinmenin vücudunun tam olarak spora hazır olduğunu sana hatırlattığıdır.

Tam da bu nedenle, spor yaparken ayakkabı giyinmek oldukça önemlidir. Eğer varsa özellikle yumuşak tabanlı koşu ayakkabılarını tercih etmeniz daha da etkili olacaktır. Nereden bulacağım diye de endişelenmeyin. Günümüzde birçok opsiyon sunan ayakkabılar arasından bütçenize uygun olanlardan kolayca tercih edebilirsiniz. Üstelik farklı renklerde spor ayakkabılar kullanmak sadece egzersizlerin sırasında sana yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda spor kombinlerine uyarak seni daha da motive edecektir.

 

*Bunlara ek olarak, ağırlığı düşük olsun ya da olmasın dumbel ile çalışacaksan mutlaka bir çift eldiven kullanmalısın. Aksi halde nasır problemlemleriyle karşılaşabilirsin.

 

DeepSport ile hemen spora başlamak için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deepsport.exercise.demo

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız.

Psikolojik Olarak Daha Güçlü Olmanın 5 Yolu

“Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.” demiş John Lennon. Gerçekten de öyle değil mi? Her...

Devamını Oku

Sirkadiyen Beslenme

Sirkadiyen Beslenme, vücudun biyolojik saatine ve biyolojik ritmine paralel bir beslenme durumudur. Bu beslenme türünde...

Devamını Oku

Sign up for the e-bulletin! Be aware of the news coming from DeepSport.

[mc4wp_form id="537"]