Combined Shape
Kilo Verme Sürecini Yavaşlatan 5 Etken

Kilo verme süreci kimi zaman sancılı geçer. Kalori açığı oluşturuyor ve egzersiz yapıyor olsanız dahi, bu süreçte dikkat etmediğiniz birkaç detay yüzünden hedeflediğiniz kiloya düşmeniz düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. 

Eğer düzenli bir şekilde spor yapmanıza ve sağlıklı beslenmenize rağmen hala kilo veremiyorsanız, bu konuda bir şeyleri eksik yapıyor olabilirsiniz. Tam da bu noktada işinize yarayacağını düşündüğüm bu beş yöntem ile kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Gözünüzden kaçmış olabilecek bu konuları merak ediyor musunuz? Öyleyse yazının detaylarına geçelim!

1- Stres

kilo verme süreci

Stresin olumsuz etkilerini sadece zihinsel anlamda yaşayacağınızı sanıyorsanız üzgünüm, fazlasıyla yanılıyorsunuz. Stresin zararları düşündüğünüzden çok daha fazla! 

Stres hormonu olarak da bilinen kortizol, strese bağlı olarak salgılanır. Bu hormon, metabolizma hızının yavaşlamasına neden olur. Bu da bir nevi kilo vermenin yavaşlaması anlamına gelir. Ayrıca bu kortizol hormonu salgılandığında yemek yemeye veya bir şeyler atıştırmaya daha fazla eğilimli olabilirsiniz.

Buna ek olarak, kimi zaman diyet yaptığını söyleyen kişilerin sıkça kahve içtiğini görürüz. Kahvenin türüne de bağlı olarak, metabolizmayı hızlandırdığı söylendiğinden kahve tüketimi oldukça revaçtadır. Ancak burada içilen kahve miktarı oldukça önemlidir. Bunun nedeni, kahvenin içerdiği kafeinin de kortizol artışına neden olmasıdır. Yüksek miktarda kafein, kortizolün salgılanmasına neden olurken; uyku bozukluğu ve sindirimin yavaşlaması gibi problemlere de yol açabilir.

2- Az miktarda su tüketmek

Su tüketimi, kilo verme sürecinde en önemli faktörler arasında yer alır. Çünkü su, sadece metabolik süreci hızlandırmakla kalmaz; aynı zamanda iştahı da azaltır. Bu da kilo verme sürecinde oldukça yararlıdır. Eğer kilo verme sürecinin yavaşladığını düşünüyorsanız ve yeterli miktarda su içmediğinizi fark ettiyseniz, her gün en az 1.5 – 2L su içmeyi bir deneyin. Farkı göreceksiniz!

*Egzersiz esnasında su tüketimi hakkında bilgi almak istiyorsanız Antrenmanda Su Tüketimi bloguna bir göz atabilirsiniz.

kilo verme süreci3- Uykusuzluk

Bir yetişkin, günde en az 7 saat uyumalıdır. Eğer daha kısa bir uyku süreniz varsa bu, birçok problemle karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor. Bu sorunlardan biri de kilo ile ilintili. 

Leptin hormonu, beyne doygunluk sinyalini gönderir. Ancak bu hormon, uyku problemi yaşayan veya geç uyuyan kişilerde daha az miktarda salgılanır. Yani evet, gece geç saatlerde iştahınızın açılması tam da bu sebepten! Leptin seviyesindeki düşüklük, aç olmasanız dahi beyne aç olduğununuz sinyalini verir. Eğer siz de nefsinize hakim olamayıp gece yemek yerseniz sabah sarf ettiğiniz bütün efor boşa gidebilir. 

Uykusuzluk, vücutta stres yaratır. Bu da kortizol seviyesinde artışa neden olur. Kortizol hormonunun da kilo alımına neden olabildiğinden yukarıda da bahsetmiştim. Bu kısır döngüye girmek istemiyorsanız işe yeterli miktarda uyuyarak başlayabilirsiniz.

4- Öğün atlamak

Daha az kalori alacağınızı düşünüyorsanız öğün atlamak size oldukça cazip gelebilir. Ancak bu ters bir etki de yaratabilir!

İster bilerek öğün atlayın ister günün koşuşturmasından unutmuş olun, nedeni ne olursa olsun öğün atlamak oldukça sağlıksız bir yöntem. Bunun nedeni, yaşadığınız açlığın kan şekerinizde ani iniş çıkışlara neden olabileceğinden kaynakalnır. Bu da o an da önünüze geleni yemeniz ile sonuçlanabilir. Yani iyi bir şey yapmaya çalışsanız dahi, yaşadığınız ataklar ile durumu daha da problematik bir hale çevirebilirsiniz. Bu nedenle kendinizi aç bırakmak yerine düzenli bir şekilde beslenmeye çalışmanız bu süreçte sizin için daha faydalı olacaktır.

5- Sağlıklı atıştırmalıkları abartmak

kilo verme süreci

Evet, cips gibi sağlıksız atıştırmalıkları tüketmek yerine kuruyemişleri tercih etmek oldukça sağlıklı bir seçenek. Ancak, “sağlıklı” diyerek bu olayı abartmak kilo almana dahi neden olabilir. Ara öğünlerde tüketebileceğiniz badem, ceviz gibi kuruyemişler oldukça lezzetlidir ve sizi bir miktar tok tutar. Yine de onların sağlıklı dahi olsa yağ olduklarını unutmamak gerek. Bu yağların kaloriye dönüşeceğini ve yemeniz gereken miktarı aşınca kilo alımı ile sonuçlanacağını kendinize hatırlatmalısınız. 

 

 

 

Ani Nalyan

 

Yoksa sen hala DeepSport’u indirmedin mi? Sporun yeni haline aşağıdaki linklerden hemen ulaşabilirsin!

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deepsport.exercise.demo

App Store: https://apps.apple.com/tr/app/deepsport-fitness-antren%C3%B6r%C3%BC/id1594729056?l=tr#?platform=iphone  

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız.

Sporun Uyku Bozukluğu Üzerine Etkisi

Kimi için bir tutku, kimi için ise sancılı bir süreç olan uyku, insan hayatında oldukça...

Devamını Oku

Kilo Verme Sürecini Yavaşlatan 5 Etken

Kilo verme süreci kimi zaman sancılı geçer. Kalori açığı oluşturuyor ve egzersiz yapıyor olsanız dahi,...

Devamını Oku

Sign up for the e-bulletin! Be aware of the news coming from DeepSport.

[mc4wp_form id="537"]