Combined Shape

Modern hayatın getirdiği sürekli bir koşuşturma hali, gelişen teknoloji, yetişememe korkusu, baskılar ve gelecek kaygısı… Hepsi de ne kadar tanıdık değil mi? Tüm bunları birleştirdiğimizde, çıkış noktası Budist felsefeye kadar dayanan mindfulness kavramının, günümüzde bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerek. Dilerseniz bu yazıda hem son zamanların en revaçta konularından biri olan hem de bizlere bir çıkış noktası sunan mindfulness nedir, biraz açalım.

 

mindful olmamak Mindfulness,ne geçmişe ne de geleceğe odaklanır. O, tam da şu an içerisinde bulunduğumuz zamandadır. Ancak burada bahsettiğimiz durum anlık kararlara işaret eden “carpe diem” ile karıştırılmamalıdır. Mindfulness, bir yaşam biçimidir ve düzenli pratik, sabır ve çaba ile yaşama entegre edilebilir. Bunun ilk adımı da farkındalıktan geçer. Bir düşünün, acaba gün içerisinde kaç kez zihninizi geçmişte yaşadıklarından pişman veya gelecekte ne olacağı konusunda endişeli olarak yakalıyorsunuz? Bunları deneyimlediğiniz sayı oldukça fazla değil mi? Bu durum başlı başına bir zaman kaybıdır ve kişiyi farkındalığını getiremediği sürece içerisinden çıkamayacağı bir batağa düşürür. Üstelik bu, o anda yaptığınız işteki odağınızı kaybetmenize ve kendinizi yaptığınız işe tam olarak verememenize de yol açar. Bu da beraberinde yeni bir kavramı, oto-pilotta olma halini karşımıza getirir.

Kimi zaman, bir işi fiilen yapsak da zihnimiz o anda olmayabiliyor ve odağımız yaptığımız iş dışında bir yerlere kayabiliyor. Bu duruma “oto-pilotta olmak” deniyor. Gelin bu kavramı bir örnek ile açalım. Diyelim ki her günkü gibi işe gideceksiniz ve hazırlanıyorsunuz. O esnada yüzünüzü yıkadınız, makyajınızı yaptınız, kahvaltınızı bitirip giyindiniz ve artık dışarıdasınız. Siz, tüm bunları kendi deneyiminizde düşünün. Her gün tekrar ettiğiniz ve sıradanlaşan tüm bu aktivitelerden kaçını tam olarak yaptınız? Kaçını yaparken o anda gerçekten zihnen de orada olduğunuzu hissettiniz? Cevabınız “hepsini yaparken zihnen de oradaydım.” şeklinde değilse siz de oto-pilotta yaşıyorsunuz demektir.

Nasıl Oto-pilottan Çıkabiliriz?

mindfulness her an, her yerdedir. Mindfullnes; beden taraması, gözlem-düşünce, sevgi ve şefkat olarak üç farklı pratik şekilde karşımıza çıkabilir. Bu yöntemler oto pilottan çıkmanız için etkili yollar olsa da mindfulness sadece meditasyon yapmak değildir. Bu nedenle oto pilottan çıkmanız için verilebilecek tavsiyeler meditasyon yapmaktan ibaret olmayacaktır. Kaldı ki meditasyon sadece oturmak, mumlar ve tütsüler yakmak da değildir. O, her andadır. Hem beden taraması, nefes, duygu ve düşünce odaklama gibi formal hem de makyaj yapmak, yemek yemek, egzersiz ve ev işleri yapmak gibi bulunduğunuz yere entegre edebileceğiniz informal şekillerde de karşımıza çıkar.

Eğer siz de gündelik hayatın koşuşturmasından sıyrılıp dışarıdan bir göz ile kendinizi yargılamadan neler olup bittiğini görmek istiyorsanız tebrikler, ilk aşamayı geçtiniz. Bunu fark etmek ve istekli olmak bu noktada en önemli karardı. Bir sonraki aşama ise yaptığınız en basit işte dahi o anda olmak. Yemek yerken aldığınız her bir tadı hissetmek, yürüyüş yaparken etrafa bakmak, belki de ayağınızın yere değişini fark etmek. Bunlar, başta çok basit şeylermiş gibi gelebilir. Ancak, deneyimlemeye başladıkça dikkatinizin ne kadar çabuk kaybolduğunuzu göreceksiniz. Kaldı ki, bu gayet doğal. Önemli olan bunu fark ettiğiniz anlarda dikkatinizi nazikçe yeniden yaptığınız işe getirmek ve gücün sizde olduğunu bilmektir.

Mindfulness’a Nasıl Başlayabilirim?

Mindfulness’ı deneyimlemeye tam da şu an başlayabilirsin. Bunun için eğitim almak güzel bir seçenek olsa da bu alanda geliştirilmiş uygulamalardan da yardım alabilirsin. Ancak unutma ki bu pratikler için tek şart sensin. Sen ve farkındalığın. Bu nedenle sadece nefesine odaklanman bile mindful olman için iyi bir adım olacaktır. Nefes alış-verişine odaklanmak ve yaptığın her aktivitede bilincini o an’a getirmek bu alanda kendini geliştirmen için oldukça yeterli olacaktır. Bu süreci güzel podcastler, videolar, kitaplar ve müzikler ile de destekleyebilirsin tabii.

Mindfulness’a Bilimsel Bir Bakış mindfulness

Mindfulness, uygulandığında kişinin hayatında olumlu etkiler gösterir. Üstelik bu, bilimsel temellere de dayandırılmaktadır. Bu etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mindfulness, düzenli olarak pratik edildiğinde yeni nöral yollar oluşturabilme, yani yeni alışkanlıklar kazandırma yetisine sahiptir.
  • Avrupa ve Amerika’daki birçok önemli üniversitenin yürüttüğü bilimsel araştırmalar, düzenli olarak mindfulness pratikleri yapan kişilerin stres seviyelerinde ciddi bir azalma olduğunu göstermiştir.
  • Mindfulness’ın anksiyete, depresyon, uyku problemleri ve obezite gibi sorunlar üzerinde etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
  • Kanserin tedavisinde mindfulness’ın olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.
  • Mindfulness ile deneyimlediğimiz duyguların hangi düzeyde olacağı ve ne kadar süreceği belirlenebilir. Böylece mücadele etmesi zor olan duygular ve onların yol açacağı ruhsal ve fiziksel sorunlardan sıyrılmak mümkün.

 

DeepSport ile hemen spora başlamak için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deepsport.exercise.demo

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız.

Psikolojik Olarak Daha Güçlü Olmanın 5 Yolu

“Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.” demiş John Lennon. Gerçekten de öyle değil mi? Her...

Devamını Oku

Sirkadiyen Beslenme

Sirkadiyen Beslenme, vücudun biyolojik saatine ve biyolojik ritmine paralel bir beslenme durumudur. Bu beslenme türünde...

Devamını Oku

Sign up for the e-bulletin! Be aware of the news coming from DeepSport.

[mc4wp_form id="537"]