Combined Shape
Sabah Sporunu Alışkanlık Haline Getirmenin 8 Yolu

Günün hangi saatinde spor yaparsanız yapın, bu oldukça faydalı. Ancak özellikle sabahın erken saatlerinde yapılan egzersizler sizi hem günün koşuşturmasına hazırlayacak hem de mutlu ve enerjik hissettirecek. Böylece sabah yaptığınız spor hem mental hem de fiziksel sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Sabahları erken saatlerde uyanmak, eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa, ilk etapta sizi biraz zorlayabilir. Ancak bu alışkanlığı kazanmak ve bir rutine oturtmak imkansız değil. Dilersen senin için hazırladığım ve sabah sporunu alışkanlık haline getirmeni sağlayacak tüyolara göz atabilirsin. Göreceksin, bu tüyoları uyguladığında sabahları uyanıp spor yapmak düşündüğün kadar zor olmayacak 🙂

1- Kararlı olun

sabah sporu

Eğer sabahları erkenden uyanıp spor yapma alışkanlığını kazanmak istiyorsan, burada en önemli faktörlerden biri de kararlı olmaktan geçiyor. Eğer sabah sporunu bir rutin haline getirmek istiyorsan zor da olsa o yataktan çıkman gerek. Üstelik bunu düzenli olarak uygulaman, yani istikrarlı olman da oldukça önemli. Burada seni sabah sporu yapmaya iten şey ne bunu bilmen oldukça kurtarıcı olacaktır. Örneğin, bu sporu sağlıklı bir fiziğe sahip olmak için mi, güne zinde bir şekilde başlamak için mi yapıyorsun? Seni spora karşı motive eden şey ne? Bunları tanıyarak yola çıkarsan düştüğün anlarda kendine bu motivasyonları hatırlatarak yoluna daha kolay devam edebileceğini göreceksin. 

2- Kendinizi tanıyın

İster gündüz ister gece spor yapın, kendinizi tanımanız yapacağınız egzersizlerin sürdürülebilir olması için oldukça mühim. Öncelikle ihtiyacınız olan egzersiz türlerini araştırarak işe başlayabilirsiniz. En çok neye ihtiyacınız olduğunu bulmak bu noktada size yardımcı olacaktır. Peki ya yaparken zevk aldığınız egzersizler hangileri? Bunu fark etmek ve özellikle o türe yönelmek de sabah sporunuz için oldukça motive edici bir etken olacak. Sınırlarınızı bilmeniz de önemli faktörler arasında. Her gün 10 dakika dahi olsa spor yapmak hiç yapmamaktan daha iyidir. Kendinizi her sabah 1 saat spor yapmaya şartlayıp bunu sürdüremezseniz bu, demoralize olup komple spordan uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle; kendinizi, bedeninizi ve diğer tüm faktörleri göz önünde bulundurarak gerçekçi bir program hazırlamanız, düzenli bir şekilde spor yapabilmeniz için çok daha yararlı olacaktır.

sabah sporu

3- Erken uyuyun

“Sabahları erken saatlerde uyanmak tamamıyla bir eziyet. Sen bir de kalkmış sabah sporundan bahsediyorsun!” şeklinde düşünüyor olabilirsiniz. Evet, eğer gece geç saatlere kadar televizyon başında oturuyorsan bu durum böyle olabilir. Ancak erken saatlerde uyursan sabahları doğal olarak erkenden kalkabileceksin. Bu nedenle şimdi yargılarını bir kenara bırak ve o ekrandan başkalarının hayatını izlemeyi mi; yoksa harekete geçerek hedeflerine ulaşmayı mı seçeceksin, buna karar ver! 

4- Alarmı ertelemeyin

Alarmı bir kere ertelersen muhtemelen devamlı erteleyebilirsin. Üstelik daha da kötüsü bu durum bir döngüye de girebilir. Burada yapılan birtakım yanlışlar var. Bunlardan biri, uyanman gereken saatin öncesinde fazladan alarmlar kurmak. Saat 7’de kalkman gerekiyorsa geceden 6 civarı alarm kurma mesela. Sabah uyuşukluğuyla “nasılsa zamanım var” şeklinde düşünüp alarmı kapatabilirsin. Erkenden uyanacağım derken hesapladığın saatte dahi uyanamayabilirsin. Yapılan ikinci yanlış ise uyanman gereken saatte kurulan alarmı ertelemek. Evet, muhtemelen o anda uyumak sana daha cazip gelecek. Ancak sıcak yatağından çıktığın anda zaten o ruh halinden sıyrılıp daha enerjik olacaksın. Bunun garantisini verebilirim 🙂

5- Teknolojiden yararlanın

Teknoloji, faydalı olduğu kadar kimi zaman eğlencelidir de. Spora karşı motive olmanızı sağlamak için akıllı saatlere başvurabilirsiniz. Burada kalori hesabı, adımsayar gibi fonksiyonlarından yararlanarak sporu keyifli bir hale getirebilirsiniz. Bunun için illa bir akıllı saate de ihtiyacınız yok. Telefonlarınızdan adımlarınızı takip edebilirsiniz. Sabah saatlerinde spor salonuna gitmek, hatta hazırlanıp dışarı çıkmak dahi size ağır geliyor olabilir. Ancak gelişen teknoloji sayesinde bu da artık spor yapmamak için geçerli bir bahane değil. Çeşitli uygulamalar ve videolar sayesinde evinizin konforunda spor yapabilirsiniz. Evet, bu konuda birçok uygulama var. Ancak siz de hareketleri doğru bir şekilde yaptığınız etkili bir spor deneyimi istiyorsanız DeepSport’a göz atabilirsiniz. Üstelik uygulamanın sesli geri bildirimleri sayesinde kişisel antrenörünüzü de cebinizde taşımış olacaksınız. Böylece olası sakatlanmaların da önüne geçmiş olacaksınız. 

sabah sporu

6- Beraber spor yapabileceğiniz bir arkadaşınız olsun

Konu ne olursa olsun sevdiğiniz biriyle bir işe başlamak çoğu zaman sizi yapacağınız şeye karşı daha fazla motive eder. Bu nedenle, sevdiğiniz bir arkadaşınızla sabahları düzenli olarak spor yapmak üzere anlaşabilirsiniz. E tabi beraber spor yapacağınız kişinin de kim olduğu önemli. Seçeceğiniz kişinin de ne kadar istekli ve istikrarlı olduğu gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Evcil hayvanınız varsa onunla çıkacağınız sabah yürüyüşleri de bu noktada oldukça yardımcı olacaktır. 

7- Sağlıklı besinler tüketerek fiziksel bir değişim görün

Gözle görülebilir sonuçlar çoğu zaman yaptığımız şeye karşı bizi daha fazla motive eder. Eğer kilo alma veya verme sürecindeyseniz yapacağınız sabah sporuna ek sağlıklı öğünler tüketerek bu sürecinizi de hızlandırabilirsiniz. Sizdeki değişimi arkadaşlarınızdan duymak veya aynada görmek istikrarlı olmanızı destekleyecektir.  

8- Kıyafetlerinizi geceden hazırlayın

Gece, uyumadan önce aşırı motive bir halde uyumuş olabilirsin. Yine de dürüst olalım, sabah tam da gözünü zar zor açtığın o anda aynı motivasyona sahip olmayacaksın. Ancak geceden ekipmanlarını, özellikle de spor kıyafetlerini hazırlamak seni egzersiz yapmaya daha da itecek. Bu etkiyi, kıyafetlerini sabah uyandığın anda rahatça görebileceğin bir yere koyarak daha da arttırabilirsin. Spor yapmak için ne tür kıyafetler giymen gerektiğini bilmiyor musun? Dilersen Evde Spor Yaparken Doğru Kıyafet Seçimi yazımıza da göz atabilirsin. 

 

Ani Nalyan

Yoksa sen hala DeepSport’u indirmedin mi? Sporun yeni haline aşağıdaki linklerden hemen ulaşabilirsin!

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deepsport.exercise.demo

App Store: https://apps.apple.com/tr/app/deepsport-fitness-antren%C3%B6r%C3%BC/id1594729056?l=tr#?platform=iphone  

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız.

Sporun Uyku Bozukluğu Üzerine Etkisi

Kimi için bir tutku, kimi için ise sancılı bir süreç olan uyku, insan hayatında oldukça...

Devamını Oku

Kilo Verme Sürecini Yavaşlatan 5 Etken

Kilo verme süreci kimi zaman sancılı geçer. Kalori açığı oluşturuyor ve egzersiz yapıyor olsanız dahi,...

Devamını Oku

Sign up for the e-bulletin! Be aware of the news coming from DeepSport.

[mc4wp_form id="537"]